Deniz yolu taşımacılığı Uluslar arası lojistik sektöründe meydana gelen gelişmeler ile beraber artık taşımacılık sektörü içerisinde pek çok farklı yenilik kendini göstermeye başladı. Bu sayede gerçekleştirilecek olan mal transferi işlemleri geçmiş dönemlerin aksine hiç olmadığı kadar güvenilir, düşük maliyetli ve hızlı şekilde gerçekleştirilecektir.

Deniz yolu taşımacılığı firmaları da kuruluşların ve şirketlerin gereksinim duymuş oldukları  transfer işlemini oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Şirketlere sunulmakta olan bu hizmetin fiyatının oldukça uygun olmasından ötürü, nakliye işlemleri daha öncesinde olmadığı kadar fazla tercih edilmeye başlandı. Deniz yolu taşımacılığı firmaları, genel itibari ile %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar yaptıkları için ürünler sorunsuzca istenilen yerlere ulaştırılmış olacaktır.

Taşımacılık sektörü söz konusu olduğu zaman deniz yolu firmalarının tarihi ve yapılan işlemler oldukça eskiye dayanmaktadır. Konteyner taşımacılığı olarak da isimlendirilen denizyolu taşımacılığı, kendi içerisinde liner ve tramp olarak sınıflandırılan deniz yolu taşımacılığı içerisinde kuruluşlar kendilerine en uygun olacaklarına inandıkları taşımacılık türünü rahatlıkla seçebilirler.

İki liman arasında gerçekleştirilmekte olan deniz yolu taşımacılığı sektörü içerisinde yer alan tramp taşımacılık içerisinde önemli olan şey yükün ağırlığı iken liner taşımacılık içerisinde ise hizmet ön plandadır. Yani liner taşımacılık bünyesinde taşımacılığı yapacak olan geminin ulaşacağı limana kadarki süreç ile alakalı bilgiler firmaya ayrıntılı olarak verilmektedir. Dolayısıyla hangi seçenek tercih edilmiş olursa olsun fark etmez, ürünler sorunsuzca belirtilen limana iletilmiş olacaktır.