Havayolu Taşımacılığı Genel itibari ile taşımacılık söz konusu olduğu zaman insanların akıllarına gelen şeylerin başında karayolu taşımacılığı geliyordu. Fakat gelişen teknoloji ile beraber bu konuda oldukça etkili değişimler kedini göstermeye başladı. Buna bir de havayolu konusunda ortaya çıkan gelişmeler ile beraber artık taşımacılık sektörü oldukça etkili bir şekilde gerçekleştirilmeye başladı.

Havayolu taşımacılığı firmaları gerek ithalat gerekse ihracat alanında oldukça etkili çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır. Havayolu taşımacılığının en büyük özelliklerinin başında ise eşyaların oldukça kısa bir süre içerisinde taşınmasına imkan tanıması gelmekte. Bu durum özellikle de çok acil bir şekilde

gönderilmesi gerektiği durumlarda  Havayolu taşımacılığı firmaları bu konudaki istekleri en iyi şekilde yerine getirmek adına birbirinden farklı çalışmaları  yapmaya devam etmektedir.

Havayolu taşımacılığı içerisinde genel itibari ile hacim ve ağırlık bakımından düşük ancak değeri yüksek eşyalar taşınabilir. Özellikle de ticaret dünyasında meydana gelen rekabet ile beraber ürün çeşitliliği artınca bunların mümkün olan en kısa süre içerisinde insanlar ile buluşması adına devreye havayolu taşımacılığı firmaları girer. Bu taşımacılık çeşidinin en büyük özelliklerinin başında, teslimat süresinin kısa olması gelmekte. Bununla beraber dünya üzerinde havaalanı ağının çok olması, yüksek güvenlik ve emniyet, taşımacılık işlemleri esnasında ön plana çıkan etkenler olduğu için işletmelerin büyük bir kısmı artık değerleri eşyalarını kısa sürede istedikleri yere ulaştırmak adına havayolu taşımacılığını tercih edebilirler.